Start main page content

Rated researchers in the Faculty of Science

A-Rated researchers

Specialisation

Lyn Wadley Experimental Archaeology, Middle Stone Age, Cognitive Archaeology
Lewis Ashwal  Geochemistry, Petrology, Mineralogy, Tectonics 
Andrew Forbes  Optics and Lasers, Quantum Physics 
Christopher Henshilwood  Middle and later Stone Age, Modern Human Behaviour 
David Lewis-Williams Cognitive Archaeology 
Florian Luca  Analytical Number Theory 
Fazal Mahomed  Lie Symmetry and Operator Methods, Differential Geometry 
Bruce Rubidge  Karoo Biostratigraphy, Basin Analysis, Karoo Sedimentology 
Bob Scholes  Savanna Ecology, Applied Remote Sensing 
Roger Sheldon  Heterogeneous and Homogeneous Catalysis, Biocatalysis, Sustainability 
Roger Smith  Karoo Sedimentology, Vertebrate Taphonomy, Ichnology (trace fossils) 
Yevhen Zelenyuk  General Toplogy, Topological Algebra 

 

B-Rated researchers

 

School 

B1
Computational & Applied Mathematics
B1
Physics
B1
Computational & Applied Mathematics
B1
Physics
B1
Chemistry
B1
Chemistry
B1
Animal, Plant & Environmental Sciences
B1
Geosciences
B2
Evolutionary Studies Institute
B2
Animal, Plant & Environmental Sciences
B2
Evolutionary Studies Institute
B2
Chemistry
B2
Chemistry
B2
Physics
B2
Molecular & Cell Biology
B2
Geosciences
B2
Physics
B2
Physics
B2
Mathematics
B2
GAES - Archaeology
B2
Chemistry
B2
Physics
B2
Physics
B2
Molecular & Cell Biology
B2
Animal, Plant & Environmental Sciences
B2
Evolutionary Studies Institute
B3
Computational & Applied Mathematics
B3
Gauteng City Regional Observatory
B3
Physics
B3
Physics
B3
Geosciences
Alan Cornell
B3
Physics
B3
Geosciences
B3
GAES - Geography
B3
Physics
B3
Physics
B3
Mathematics
B3
Geosciences
B3
GAES - Geography
B3
Physics
B3
Computer Science
B3
Mathematics
B3
Geosciences
B3
Molecular & Cell Biology

 

 

C-Rated researchers

 

School /Institute

C1
Computational & Applied Mathematics
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
C1
Geosciences
C1
Chemistry
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
C1
Mathematics
C1
Chemistry
Christopher Curtis
C1
GAES - Archaeology
C1
Physics
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
Pierre Durand
C1
Evolutionary Studies Institute
C1
Physics
C1
Physics
C1
Geosciences
C1
Computational & Applied Mathematics
C1
Mathematics
C1
Chemistry
C1
Evolutionary Studies Institute
C1
Physics
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
C1
GAES - Archaeology
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
C1
Animal, Plant & Environmental Sciences
C1
Evolutionary Studies Institute
Bernhard Zipfel
C1
Evolutionary Studies Institute
C2
Geosciences
Fethi Ahmed
C2
GAES
C2
Mathematics
Shaw Badenhorst
C2
Evolutionary Studies Institute
C2
Animal, Plant & Environmental Sciences
C2
Physics
C2
Mathematics
C2
Geosciences
C2
Chemistry
C2
Mathematics
C2
Chemistry
C2
Mathematics
C2
Physics
Barend Erasmus
C2
Global Change & Sustainability Research Institute
C2
Computer Science
C2
Chemistry
C2
Animal, Plant & Environmental Sciences
C2
GAES - Rock Art Research Institute
C2
Mathematics
C2
Chemistry
C2
Animal, Plant & Environmental Sciences
C2
Computational & Applied Mathematics
C2
Molecular & Cell Biology
C2
Molecular & Cell Biology
C2
Geography, Archaeology and Environmental Sciences
C2
Physics
C2
Geography, Archaeology and Environmental Sciences
C2
Statistics and Actuarial Sciences
C2
Animal, Plant & Environmental Sciences
C2
Chemistry
C2
Animal, Plant & Environmental Sciences
C2
Physics
C2
Physics
C2
Mathematics
C2
Mathematics
C3
GAES - Archaeology
C3
Molecular & Cell Biology
C3
Physics
C3
Mathematics
Naidoo, D
C3
Physics
Naidoo, M (SR)
C3
Physics
Olelaotafuda, O
C3
Mathematics
C3
Computer Science
C3
Computer Science and Applied Mathematics
 
 
 
 

Emerging researchers

 

School/Institute

Jonah Choiniere P Evolutionary Studies Institute
Jesse Alt Y1 Mathematics
Julien Benoit Y1 Evolutionary Studies Institute
Daniela Bezuidenhout Y1 Chemistry
Paloma de la Peña Alonso Y1 Evolutionary Studies Institute
Jennifer Fitchett Y1 Geography, Archaeology and Environmental Sciences
Charis Harley Y1 Computational & Applied Mathematics
Robyn Hetem Y1 Animal, Plant & Environmental Sciences
Andreas Lemmerer Y1 Chemistry
Ruan,XR Y1 Physics
Katie Smart Y1 Geosciences
Izak Snyman Y1 Physics
Sam Challis Y2 GAES - Rock Art Research Institute
Pieter de Maayer Y2 Molecular & Cell Biology
Tim Forssman Y2 Geography, Archaeology and Environmental Sciences
Kelsey Glennon Y2 Animal, Plant & Environmental Sciences
Marc Humphries Y2 Chemistry
Hilary Masenda Y2 Physics
Demetra Mavri-Damelin Y2 Molecular & Cell Biology
Nosipho Moloto Y2 Chemistry
Dominic Stratford Y2 Geography, Archaeology and Environmental Sciences
Warmbier RW Y2 Physics
Woodford, DJ Y2 Animal, Plant & Environmental Sciences

 

 
 
 
 
Share