Start main page content

Welcome to the Faculty of Engineering and the Built Environment

There are seven academic Schools in the Faculty. Five of these are in the Engineering disciplines, and two are in the Built Environment disciplines.

You will find your time here challenging – but you will also find that every resource that you need to be successful here is available to you. It is your responsibility to make use of those resources. If you are a first year student you may find it frightening to be here. But I can assure you that every graduate we have ever produced also had that same feeling. So make it your business to get to know staff members and senior students from your School. You will have ample opportunity to do this, so do not let that opportunity slip by.

Engineering and the Built Environment

28 January 2019 (Monday)

Great Hall Talks

Venue: Wits Great Hall, Robert Sobukwe Block, East Campus

08:45 - 09:00

All First Years from the Faculty of Engineering and the Built Environment to meet in the Great Hall

09:00 - 09:30

Address by the Dean of Faculty - Engineering and the Built Environment

09:30 - 10:00

Address by the Dean of Student Affairs

10:00 - 11:00

Student Affairs Masterclass & VOW FM (For students off-campus LISTEN LIVE here)

 

11:00 - 11:15

BREAK 

 

11:15 - 11:40

Address by the Student Representative Council (SRC)

11:40 - 12:00

Responsible Learning

12:00 - 13:15

Issuing and Registration of FEBE Clickers

 

13:15 - 14:00

LUNCHTIME

 

14:10 - 15:15

Critical Literacy Diagnostic: All students in the Engineering, Architecture & Planning and the School of Construction Economics and Management to attend the sessions below

  • Chemical Engineering- Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 1, East Campus
  • Mechanical Engineering- Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 4, East Campus 
  • Civil Engineering- Venue: C9 Chemistry Building, East Campus 
  • Mining Engineering- Venue: 4th floor (West Wing) Mining Design Lab, Chamber of Mines, West Campus 

14:10 - 15:15

Drama For Life Performance- Venue: Wits Great Hall, Robert Sobukwe Block, East Campus

15:25 - 16:25

Critical Literacy Diagnostic: All students in the Engineering, Architecture & Planning and the School of Construction Economics and Management to attend the sessions below

  • Industrial and Aeronautical Engineering- Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 1, East Campus 
  • Electrical, Biomedical & Digital Engineering, Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 4, East Campus 
  • Construction, Economics & Management, C9 Chemistry Building, East Campus
  • Metallurgical Engineering- Venue: Umthombo Building 1, East Campus
  • Architecture & Planning- Venue: Umthombo Building 1, East Campus

14:10 - 15:15

Drama For Life Performance- Venue: Wits Great Hall, Robert Sobukwe Block, East Campus

29 January 2019 (Tuesday)

School of Chemical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 1, East Campus

08:30 - 09:15

Maths Diagnostics 

09:30 - 10:15

MATHS

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Lecture Auditorium C9, Humphrey Raikes Building (Chemistry Building), East Campus

10:45 - 11:30

Chemistry Diagnostics

11:45 - 12:30

Chemistry Diagnostics

 

LUNCHTIME

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 1, East Campus

13:30 - 14:15

  • Disability Rights Unit
  • Engineering Without Borders
  • Engineering and the Built Environment Student Council

14:30 - 15:15

Success Stories

 

School of Mechanical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 4, East Campus

08:30 - 09:15

ABC's of Success - Part A

09:30 - 10:15

ABC's of Success - Part B

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

10:45 - 11:30

  • Disability Rights Unit
  • Engineers Without Borders
  • Engineering and the Built Environment Student Council

11:45 - 12:30

Success Stories

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: Chamber of Mines, 3rd Floor, West Campus

13:30 - 14:15

Book Lending

 

Venue: AMIC Deck, West Campus

14:30 - 15:15

Campus Tour

 

School of Civil Engineering

Venue: AMIC Deck, West Campus

08:30 - 09:15

Campus Tour

 

Venue: Chamber of Mines, 3rd Floor, West Campus

09:30 - 10:15

Book Lending

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Physics Building 115 (P115), East Campus

10:45 - 11:30

Physics Diagnostics

11:45 - 12:30

Physics

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 4, East Campus

13:30 - 14:15

ABC's of Success - Part A

14:30 - 15:15

ABC's of Success - Part B

 

School of Mining Engineering

Venue: Chamber of Mines, 3rd Floor, West Campus

08:30 - 09:15

Book Lending

 

Venue: AMIC Deck, West Campus

09:30 - 10:15

Campus Tour

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines Building (CoM), West Campus

10:45 - 11:30

Library (CoM Atrium 1)

11:45 - 12:30

Library (CoM Library)

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: Humphrey Raikes Building (Chemistry Building), Auditorium 9, East Campus

13:30 - 14:15

Chemistry Diagnostics

14:30 - 15:15

Chemistry Diagnostics

 

School of Metallurgical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 1, East Campus

08:30 - 09:15

Maths Diagnostics

09:30 - 10:15

MATHS

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Humphrey Raikes Building (Chemistry Building), Lecture Auditorium 9 (C9)

10:45 - 11:30

Chemistry Diagnostics

11:45 - 12:30

Chemistry Diagnostics

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 1, East Campus

13:30 - 14:15

Disability Rights Unit

Engineers Without Borders

Engineering and the Built Environment School Council

14:30 - 15:15

Success Stories

 

School of Industrial and Aeronautical Engineering

Venue: Physics Building P115, East Campus

08:30 - 09:15

Physics diagnostics

09:30 - 10:15

Physics

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 4, East Campus

10:45 - 11:30

Disability Rights Unit

Engineers Without Borders

Engineering and the Built Environment Student Council

11:45 - 12:30

Success Stories

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: Chamber of Mines (CoM) Building, West Campus

13:30 - 14:15

Library (Atrium 1)

14:30 - 15:15

Library (CoM Library)

 

School of Electrical, Biomedical and Digital Arts

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 3, East Campus

08:30 - 09:15

ABC's of Success - Part B

09:30 - 10:15

ABC's of Success - Part A

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines Building (CoM), West Campus

10:45 - 11:30

Book Lending (CoM 3rd Floor)

11:45 - 12:30

  • Disability Rights Unit
  • Engineers Without Borders
  • Engineering and the Built Environment Student Council

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: Physics Building P115, East Campus

13:30 - 14:15

Physics Diagnostics

14:30 - 15:15

Physics

 

School of Construction and Economics Management

Venue: John Moffat Building Auditorium 1 (A1), East Campus

08:30 - 09:15

Library

 

Venue: Architecture Library, John Moffat Building, East Campus

09:30 - 10:15

Library

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 1, East Campus

10:45 - 11:30

ABC's of Sucess - Part A

11:45 - 12:30

ABC's of Success - Part B

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

Venue: John Moffat Building Foyer, East Campus

13:30 - 15:15

School Activity

 

School of Architecture and Planning

Students should follow the timetable be given to them by the School of Architecture and Planning

30 January 2019 (Wednesday)

School of Chemical Engineering

Venue: AMIC Deck, West Campus

08:30 - 09:15

Campus Tour

 

Venue: Chamber of Mines Building, 3rd Floor, West Campus  

09:30 - 10:15

Book Lending

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Physics Building P115, East Campus

10:45 - 11:30

Physics Diagnostics

11:45 - 12:30

Physics

 

Venue: BIDVEST Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becoming a Witsie 

12:30 - 14:00

WITS GAME

 

Venue: Room 231, Richard Ward Building, East Campus

14:30 - 15:30

School Meeting

 

School of Mechanical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 1, East Campus

08:30 - 09:15

Maths Diagnostics

09:30 - 10:15

Maths

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Humphrey Raikes (Chemistry Building), Auditorium C9, East Campus

10:45 - 11:30

Chemistry Diagnostics

11:45 - 12:30

Chemistry Diagnostics

 

Venue: BIDVEST Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becoming a Witsie 

12:30 - 14:00

WITS Game. Come and support the Clever Boys! 

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 3, East Campus

14:30 - 15:30

School Meeting

 

School of Civil Engineering

Venue: Chamber of Mines Building, West Campus

08:30 - 09:15

Library (Atrium 1)

 

Venue: Chamber of Mines Library, West Campus

09:30 - 10:15

Library

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) Building 4, East Campus

10:45 - 11:30

  • Disability Rights Unit
  • Engineers Without Borders
  • Engineering and the Built Environment Students Council

 

11:45 - 12:30

Success Stories

 

Venue: Bidvest Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becomming a Witsie

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever Boys!

 

Venue:H111 - First Floor, Hillman Building, East Campus

14:30 - 15:30

School Meeting

 

School of Mining Engineering

Venue: Physics Building P115, East Campus

08:30 - 09:15

Physics Diagnostics

09:30 - 10:15

Physics

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 3, East Campus

10:45 - 11:30

Success Stories

11:45 - 12:30

  • Disability Rights Unit
  • Engineers Without Borders
  • Engineering and the Built Environment Students Council

 

Venue: Bidvest Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becoming a Witsie 

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever Boys!

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building 1, East Campus 

14:30 - 15:30

Maths Diagnostics

 

School of Metallurgical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 4, East Campus

8:30 - 09:15

ABC's of Success - Part A

09:30 - 10:15

ABC's of Success - Part B

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines (CoM) Building, 3rd Floor, West Campus

10:45 - 11:30

Book Lending

 

Venue: AMIC Deck, West Campus

11:45 - 12:30

Campus Tour

 

Venue: Bidvest Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becomming a Witsie

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever Boys!

 

Venue: Richard Ward 231, East Campus

14:30 - 15:30

School Meeting

 

School of Industrial and Aeronautical Engineering

Venue: Humphrey Raikes Building (Chemistry Building) Auditorium 9, East Campus 

08:30 - 09:15

Chemistry Diagnostics

09:30 - 10:15

Chemistry Diagnostics

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 1, East Campus

10:45 - 11:30

Maths Diagnostics

11:45 - 12:30

Maths

 

Venue: Bidvest Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becomming a Witsie

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever Boys!

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 3, East Campus

14:30 - 15:30

Library (Atrium 1)

14:30 - 15:15

Library (CoM Library)

 

School of Electrical, Biomedical and Digital Arts

Venue: Chamber of Mines Building, Atrium 2, West Campus

08:30 - 09:15

School Talk

09:30 - 10:15

School Talk

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines Building (CoM), West Campus

10:45 - 11:30

Library (Atrium 1)

11:45 - 12:30

Library (CoM Library)

 

Venue: Bidvest Stadium, East Campus

Your Ticket to Becomming a Witsie

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever boys 

 

Venue: Chamber of Mines Atrium (UG Floor)

14:30 - 15:30

School Meeting

 

School of Construction and Economics Management

Venue: John Moffat Building Auditorium EXT1, East Campus

08:30 - 10:15

School Activity

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: AMIC Deck, West Campus

10:45 - 11:30

Campus Tour

 

Venue: Chamber of Mines Building (CoM), 3rd Floor, West Campus

11:45 - 12:30

Book Lending

 

Venue: Bidvest Stadium, Yale Road 

Your Ticket to Becoming a Witsie 

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever Boys!

 

Venue: John Moffat Building (EXT), East Campus

14:30 - 15:30

School Activity

 

School of Architecture and Planning

Students should follow the timetable be given to them by the School of Architecture and Planning

 

Venue: Bidvest Stadium, Yale Road

Your Ticket to Becoming a Witsie 

12:30 - 14:00

WITS GAME. Come and support the Clever Boys!

 

31 January 2019 (Thursday)

Computer Literacy

Venue: West Campus (see venues below)

08:30 - 11:00

Surnames: A-C

FNB105 Computer Lab, West Campus

Surnames: D-F

FNB2A1 Computer Lab, West Campus

Surname: G-I

FNB2B Computer Lab, West Campus

Surname: J-L

FNB Computer Lab 2A2, West Campus

11:30 - 14:00

Surnames: Ma-Mb

FNB105 Computer Lab, West Campus

Surnames: Mc-Mn 

Pearsons Lab, 3rd Floor, Solomon Mahlangu House, East Campus

Surnames: Mo-Mz 

Commerce, Law and Management Computer Lab, West Campus

Surnames: N-P

FNB2B Computer Lab, West Campus

14:30 - 16:30

Surnames: Q-R

FNB2A Computer Lab, West Campus

Surnames: S-T 

Commerce, Law and Management Computer Lab, West Campus

Surnames: U-Z

FNB Computer Lab 2A2, West Campus

1 February 2019 (Friday)

School of Chemical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) 2, East Campus

08:30 - 09:15

ABC's of Success - Part A 

09:30 - 10:15

ABC's of Success - Part B

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines (CoM) Building, West Campus

10:45 - 11:30

Library (Atrium 1 - CM1)

11:45 - 12:30

Library (CoM Library)

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Mechanical Engineering

Venue: Chamber of Mines (CoM) Building, West Campus

08:30 - 09:15

Library (Atrium 1 - CM1)

09:30 - 10:15

Library (CoM Library)

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Physics Building P115, East Campus

10:45 - 11:30

Physics Diagnostics

11:45 - 12:30

Physics

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Civil Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 1, East Campus

08:30 - 09:15

Maths Diagnostics

09:30 - 10:15

MATHS

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Humphrey Raikes (Chemistry Building), Auditorium C9, East Campus

10:45 - 11:30

Chemistry Diagnostics

11:45 - 12:30

Chemistry Diagnostics

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Mining Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 3, East Campus

08:30 - 09:15

ABC's of Success - Part 1

09:30 - 10:15

ABC's of Sucess - Part 2

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines Building (CoM), West Campus

10:45 - 12:30

School Meeting

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Metallurgical Engineering

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 4, East Campus

8:30 - 09:15

Physics Diagnostics

09:30 - 10:15

Physics

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Chamber of Mines (CoM) Building, West Campus

10:45 - 11:30

Library (Atrium 1 - CM1)

11:45 - 12:30

Library (CoM Library)

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Industrial and Aeronautical Engineering

Venue: AMIC Deck, West Campus

08:30 - 09:15

Campus Tour

 

Venue: Chamber of Mines Building, 3rd Floor, West Campus

09:30 - 10:15

Book Lending

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences Building (OLS) 3, East Campus

10:45 - 11:30

ABC's of Success - Part 1

11:45 - 12:30

ABC's of Success - Part 2

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Electrical, Biomedical and Digital Arts

Venue: Humphrey Raikes Building (Chemistry Building) C9, East Campus

08:30 - 09:15

Chemistry Diagnostics

09:30 - 10:15

Chemistry Diagnostic

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 1, East Campus

10:45 - 11:30

Maths Diagnostic

11:45 - 12:30

MATHS

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Construction and Economics Management

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 4, East Campus

08:30 - 09:15

Physics Diagnostic

09:30 - 10:15

Physics

 

10:15 - 10:45

BREAK

 

Venue: Oppenheimer Life Sciences (OLS) Building 4, East Campus

10:45 -11:30

Engineers Without Borders

Engineering and the Built Environment Students Council

 

12:30 - 13:30

LUNCHTIME

 

School of Architecture and Planning

Students are to meet in the Moffat Building

08:30

Venue: Atrium 1 and 2

Share